اجسام فلزی نباید در هنگام انجام آزمایش همراه با بیمار باشند.بیمار نباید حداقل از 24 ساعت قبل از آزمایش ،مکمل کلسیم مصرف کند و در روز آزمایش می تواند به طور معمول غذا بخورد. از ۲۴ ساعت قبل از انجام آزمایش، از مصرف مکملها و مواد غذایی دارای کلسیم خودداری کند. سازمان جهانی بهداشت(WHO) اخیرا بررسی Online را به راه انداخته است که نتایج DXA را با تعدادی از سؤالات پایه ای ترکیب شده و می تواند به منظور پیش بینی در تعیین ریسک شکستگی های هیپ درطی10 سال در زنان یائسه انجام گیرد. چه کسی این آزمون را تفسیر خواهد کرد و من چگونه می توانم از نتایج آن با خبر شوم؟ آزمون DXA توسط یک روماتولوژیست و همچنین توسط یک متخصص غدد داخلی تفسیر خواهد شد.

تراکم استخوان چیست همچنین در تشخیص اولیه استئوپورزیس (پوکی استخوان) افزایش CTX نسبت به مقادیر نرمال جامعه می تواند نشانه خطر پوکی استخوان در افراد باشد و توصیه می شود که افراد بالای ۵۰ سال خصوصا در دوره یائسگی و همچنین مادران در دوران شیردهی به صورت سالیانه این آزمایش را انجام دهند. در دوران شیر دهی به دلیل مصرف املاحی مثل کلسیم و فسفر برای ساخت شیر، مادران در معرض خطر پوکی استخوان قرار می گیرند. کودکان با برخی از شرایط سلامتی و یا مصرف برخی داروها ممکن است در معرض خطر بیشتری قرار بگیرند. از سن میانسالی به بعد میزان جذب از استخوان ها توسط سلول های استخوان خوار نسبت به ساخت استخوان ها توسط سلول های استخوان ساز بیشتر است لذا استخوان ها رو به تحلیل می روند.

کاهش ۳۰ تا ۵۰ درصدی CTX پس از ۳ ماه از شروع درمان های ضد تحلیل استخوان نشان دهنده موثر بودن درمان می باشد. آزمایش CTX تغییرات اولیه وضعیت تحلیل استخوانی را می تواند نشان دهد و همچنین فاکتور مناسبی برای پیگیری میزان تاثیرگذاری درمان پوکی استخوان است. آنتی بادیهای مونوکلونال (denosumab , (romosozumab: در برخی از افراد مبتلا به پوکی استخوان بعد از دوره یائسگی از این داروهای ایمنی استفاده میشود. این آزمون بسته به عضوی که تحت اسکن قرار دارد و بسته به تجهیزات مرکز، بین 5 تا 15 دقیقه طول خواهد کشید. عددی بین 1- و 5/2- به عنوان استئوپنیا یعنی کاهش توده استخوانی شناخته می شود. یعنی بلافاصله سوار خودرو و این مسیر را تا منزل رفتن مشکلی برا جنین ندارد؟ این مقاله توسط دکتر سید عادل جاهد فوق تخصص بیماری های غدد درون ریز و متابولیسم و متخصص داخلی تدوین شده است. این بیماری نوعی بیماری پیشرونده استخوان است که در آن جرم و دانسیته استخوان کم شده منجر به سست و شکننده شدن استخوان میشود.

بنابراین، در این شرایط استخوان ها ضعیف تر شده و شکننده می شوند. بیشتر معایب موجود برای این روش به دلیل عدم تجربه ی کافی پزشک به وجود می آید از جمله اصلی ترین مضرات ایمپلنت می توان به ریسک جراحی اشاره کرد. آزمایش فاکتور خونی CTX در مقایسه با سایر روش های تشخیص پوکی استخوان به راحتی قابل انجام و ارزان قیمت می باشد. همچنین درصد بالایی از کسانی که وزن زیادی دارند و چربی شکمی آنها زیاد است، نیز از پوکی استخوان رنج میبرند. ممکن است از شما خواسته شود تا فرم سوالاتی را به منظور کمک به تشخیص پزشک در مورد داروهایی که استفاده می کنید یا وضعیت بهداشتی خود پر کنید که این سوالات می تواند در تشخیص ریسک پائین یا بالای شکستگی کمک کننده باشد. • معیار Z یا Z-score که مقدار انحراف معیار بالا و پائین میانگین برای خود بیمار برحسب سن و جنس است.

Z Score در تراکم استخواندر اینجا بیشتر به بررسی وب سایت t score در تراکم استخوان.