طرز تهیه سیر سیاه در خانه

سیر سیاه بخرید
سیر سیاه اگرچه به اندازه سیر خام تازه رایج نیست، اما به گزارش ایلنا، در ایران تولید آن از سمنان آغاز شد. به دلیل قیمت بالایش روش پخت سیر سیاه در منزل را اینجا آوردیم.
طرز تهیه سیر سیاه در خانه
نکته این است که در هر روش تهیه سیر سیاه عبارت است از:
– درجه حرارت باید برای مدت طولانی در حدود 55 درجه حفظ شود.
– سیر را باید بسته بندی کرد تا رطوبت از بین نرود. چگونه در خانه سیر سیاه درست کنیم؟
مواد لازم برای تهیه سیر سیاه
فقط دو ماده اصلی برای تولید سیر سیاه مورد نیاز است:
سیر
زمان
سیر سیاه دکتر بیز حداقل به مدت 10 روز روی حرارت کم تولید می شود. اما فرآیند آماده سازی حتی می تواند تا 60 روز طول بکشد. زمان پخت سیر سیاه به شدت بر طعم آن تأثیر می گذارد.

باید جایی برای گرم نگه داشتن سیر برای مدتی پیدا کنید. شما نمی توانید در شب یا هنگام خروج از خانه دستگاه را خاموش کنید. باید مدام آشپزی کرد.
می توانید سیر سیاه را در خانه با استفاده از دستگاه برنج خشک کن یا اجاق گاز یا هر وسیله ای که گرم می شود درست کنید. این روند چندین هفته طول می کشد، اما ارزش تلاش را دارد.
اگر از خشک کن استفاده می کنید:
سیر را در چند لایه نازک فویل بریزید. لیوان یا هر ظرفی که در برابر دما مقاوم باشد و درب آن به خوبی بسته شود نیز گزینه خوبی است.
سیر را بپوشانید تا رطوبت آن حفظ شود و از خشک شدن آن جلوگیری شود.
بسته را در خشک کن قرار دهید.
دما را روی 130 درجه فارنهایت (54 درجه سانتیگراد) تنظیم کنید.
سه هفته صبر کنید تا سیر سیاه آماده شود.
اگر از پلوپز استفاده می کنید:
پلوپز را روی بخاری (نه پخته) قرار دهید.
سیر را در زودپز بریزید.
دو هفته صبر کنید تا سیر سیاه آماده شود.
البته بعد از حدود ده روز میشه خورد ولی اگه میخوای خیلی خوشمزه بشه باید تا 40 روز صبر کنی. در این صورت سیر تیره تری تشکیل می شود و طعم آن ترد و خوش طعم می شود.
نحوه مصرف سیر سیاه
سیر سیاه را می توانید به هر شکلی و در غذاهای مختلف استفاده کنید:
مثلا سیر سیاه را به تنهایی بخورید.
آن را با تخم مرغ و نان سرو کنید.
به هر غذایی مثل سیر معمولی اضافه کنید…
تفاوت بین سیر ساده و سیاه
سیر تازه تقریباً ۶۳ درصد آب، ۲۸ درصد کربوهیدرات (فروکتان)، ۲.۳ درصد ترکیبات گوگردی، ۲.۲ درصد پروتئین (آلیناز)، ۱.۲ درصد اسیدهای آمینه آزاد (آرژنین) و ۱.۵ درصد فیبر دارد.
سیر تازه حاوی مقدار زیادی g-glutamylcysteine است. این ترکیبات می توانند به طور طبیعی در طول نگهداری سیر در دماهای پایین، هیدرولیز، اکسید شده و آلین شوند.
پس از پردازش سیر؛ مانند خرد کردن، جویدن، خشک کردن; آلین به سرعت توسط آلیناز به آلیسین تبدیل می شود. آلیسین مسئول طعم متمایز سیر است.
آلیسین تیوسولفات (حاوی گوگرد) است که همراه با سایر مواد موجود در سیر. آنها دارای خواص ضد دیابتی، آنتی اکسیدانی و ضد التهابی هستند.
واکنش هایی مانند واکنش میلارد به سیر سیاه در طی فرآیند حرارتی باعث ایجاد تغییراتی در برخی از مواد شیمیایی آن می شود.
سیر سیاه نسبت به سیر خام تازه آلیسین کمتری دارد، اما دارای غلظت بیشتری از بسیاری از مواد مغذی از جمله آنتی اکسیدان ها و سایر ترکیبات مفید است.
سیر سیاه فعالیت بیولوژیکی به طور قابل توجهی بالاتر از سیر تازه دارد. چندین مطالعه افزایش اسیدهای آمینه، پلی فنول ها و فلاونوئیدها را گزارش کرده اند.

ایندکسر